Kurum İçi Koçluk ve Mentorluk

Bireysel Koçluk

Kuruluşların, büyük resmi gözden kaçırmadan hızlı ve kararlı bir şekilde hareket edebilecek vizyoner liderlere ve çalışanlara ihtiyacı vardır. Koçluk, kendini geliştirmeyi, etkili öğrenmeyi, işini, ilişkilerini ve çevreni başarılı bir şekilde yönetmenin açık ara en etkili yoludur.

Hayatın her kesiminden yüksek performans gösterenlerin antrenörleri vardır. Başarılı sporcuları düşünün. En iyi sporcular başarılı oldukça daha fazla koçluğa ihtiyaç duyarlar. Kendilerinin daha iyi versiyonlarına ulaşmak için her zaman üzerinde çalışabilecekleri gelişim alanları vardır.

 

Bire bir koçluk, bireylere kendi eylemlerini ve uygulamalarını düşünme fırsatı verir ve onlara gelecekteki vizyonlarına ve hedeflerine odaklanmalarını sağlar. Bir bireyin kendi potansiyelini keşfedebileceği ve yaratıcılığını geliştirebileceği, yeni yaklaşımlar deneyebileceği ve kısacası güvenli alanda risk alabileceği bir ortam yaratır.

Tim olarak yöneticilerinizin, çalışanlarınızın liderlik becerilerini geliştirmelerine, ilişkiler kurmalarına, zorlukların üstesinden gelmelerine, gelişimlerini hızlandırmalarına ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş, bire bir bireysel ve yönetici koçluğu hizmeti veriyoruz.

 

Kurum İçi Mentorluk Sistemini Oluşturma

Şirketler ve kuruluşlar sürekli değişiyor. Öğrenmeyi öğrenmenin teşvik edildiği ve başarı için gerekli olduğu bir ortamda çalışanlardan bireysel olarak öğrenmeye devam etmeleri ve gelişimi sürdürmeleri bekleniyor.

Mentorluk; kurumun ve çalışanların hedeflerine ulaşmak için daha deneyimli meslektaşlardan öğrenmenin, beceri ve kariyer geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Mentorluk; liderlik ve yönetim becerilerini geliştirmek için oldukça etkilidir.

Mentorluk, bir mentinin hedeflerini geliştirmesine ve gerçekleştirmesine yardımcı olmak için bir mentor ile eşleştirildiği ilişkidir. Mentorluk karşılıklı güven ve saygı demektir. Her mentorluk ilişkisi farklı olsa da bu iki yönlü ilişki iki taraf için de yeni şeyler öğrenme fırsatı sunar. Mentorluğun çıktıları;

  • Çalışanların gelişimlerinin desteklemek
  • Yöneticilerin deneyimlerini kullanmak
  • Kurum içerisinde ağ oluşturmak ve paylaşım
  • Hem mentorların hem de danışanların gelişimini desteklemek
  • İletişimi arttırmak
  • Mentorluk ilişkisi ile güçlü bir öğrenme ortamı oluşturmaktır.

Tim olarak Koçluk ve mentorluk Sistemini kurumun ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmaktayız.