BLOKZİNCİR HAYATIMIZDA

Yeni dönem kayıt sistemi blokzincir. Bu konuya sadece bir kayıt sistemi olarak bakabiliriz. Blokzincir’de de kayıtlar bir veri tabanı gibi belli bir yapıda, sırada, şartlarda yapılır. Sonra da bu verileri sorgulayabilir, analiz yapabilir, gözlemleyebilir veya bu verileri kullanarak başka işlemler de yapabiliriz.

Blokzincir olmasının yararı kayıtların geçmişe yönelik gizlice, kimsenin haberi olmadan değiştirilmesinin mümkün olmamasıdır. Sisteme dahil olanların yetkileri doğrultusunda tam bir şeffaflık sağlanıyor olmasıdır. 

Kayıtların doğru olup olmamasını teyit edecek, kefil olacak bir merkeze veya yetkili bir merciye olan ihtiyacı veya iki taraf arasında arabuluculuk yapacak bir kuruma olan ihtiyacı ortadan kaldırması blokzincir altyapısını gelecekte çok yaygın kullanım alanı bulacağını göstermektedir. 

Akıllı kontratlar vasıtasıyla blokzincir uygulamalarına karar verme yeteneği katılması birçok projede kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Kolay bir örnek verelim:

Yazlık evinizi 3 günlüğüne kiraya verdiniz. Yazlığın anahtarı şifreli kilidi olan bir posta kutusunda. Kiracının ödemeyi yapması üzerine, kendisine posta kutusunun şifresi otomatikman gönderilecektir. 

Siz müsait olmasanız da, telefonunuzun şarjı bitmiş olsa da, kontür veya internetiniz olmasa da, o esnada yurt dışında olup da iletişiminiz kısıtlı olsa da kiracınıza bu bilgi kendiliğinden iletilmiş olacaktır.

Böyle bir uygulama sadece ev sahibine değil kiralayan tarafa da güvence sağlayacaktır. Yazlığı üç günlüğüne kiralayan kişi, yazlığa ulaşıp da yazlık yerinde yok ise (yani dolandırıcılık) veya yazlık söz verildiği üzere müsait değil veya deniz kenarı denilmiş ama dağ başında çıkmış veya benzeri bir sebeple kiralayan aldatıldığını düşünüyorsa, kendisi ödemeyi yapmayacak. Yani kiralayan da güvence altında olacak.

Aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldıran, şeffaflık ve güvence sağlayan yeni dönemde ticareti, uluslararası işlemleri, sağlık hizmetini, toplum yaşamını, normları kısaca aklınıza gelecek her alanda ve konuda köklü değişimler sağlayacak olan blokzincir dönemine hoş geldiniz.